Keď sa nám nechce do posteľných radovánok – alebo nie vždy je za tým iba migréna

Hoci každý má k nemu iný vzťah, sex je neoddeliteľnou súčasťou partnerského vzťahu. Pohlavný pud je v človeku prirodzene zakorenený, no ároveň je normálne, že niekedy človek skrátka záujem o sexuálnu aktivitu nemá. Akú sú možné príčiny?

Keď sa nám nechce do posteľných radovánok - alebo nie vždy je za tým iba migréna
(zdroj: unsplash.com)

Malý (veľký) problém

Stačí, ak sa človek zle vyspí, má ťažký deň, niečo ho bolí – a sex je to posledné, na čo myslí. Dlhodobý pokles libida trvajúci niekoľko mesiacov však netreba ignorovať, pretože môže vyústiť do partnerských aj psychických problémov. Prejavuje sa predovšetkým zníženým záujmom až nezáujmom o sex, absenciou sexuálnych myšlienok a predstáv, nedostatočným potešením zo sexu, prípadne znížením vzruchov pri stimulácii pohlavných orgánov. Trápi mnohé ženy, ale aj mužov. Môže súvisieť so psychickým stavom človeka aj jeho fyzickým zdravím. Čo teda za ním najčastejšie stojí?

Negatívna predošlá skúsenosť

Za zníženým libidom treba veľmi často hľadať partnerské problémy. Príčinou potlačenej chuti na sex môžu byť napríklad dlhodobé nezhody, konflikty medzi partnermi alebo ich narušená komunikácia. Ak samotný vzťah nefunguje úplne najlepšie, je prirodzené, že je sexuálna túžba u niektorého partnera, alebo dokonca aj oboch potlačená. Príčinou býva aj stereotyp, či už v posteli, alebo celkovo v partnerskom živote. Strata libida sa spája aj s pretvárkou v posteli, stratou sexuálnej atraktivity a fyzickým odporom medzi partnermi. Potom sú na vine aj emocionálne a psychické problémy. Na vine môže byť aj mentálne a citové rozpoloženie, ktoré dokáže ovplyvniť skutočne nespočetné množstvo činiteľov. Nadmerný stres, dlhodobé psychické napätie, mentálne vyčerpanie, prepracovanosť, nedostatok odpočinku, nespokojnosť so vzhľadom, nízke sebavedomie, plná hlava starostí, hnev – občas to pozná každý z nás. Príčinou zníženého libida sú často aj prekonané traumy či predchádzajúce negatívne skúsenosti so sexom.

Čo všetko nášmu libidu škodí

Beriete nové lieky? Aj to môže stáť za vaším zníženým libidom, ktoré patrí v niektorých prípadoch k vedľajším nežiaducim účinkom. Potom býva na vine to, čo konzumujeme a aký životný štýl máme, najmä ak konzumujeme nezdravú stravu s vysokým obsahom cukru a transmastných tukov. Zabijakom chuti na sex je tiež alkohol, čo sa síce nezdá, ale ak ho nadmerne užívate, škodí vám. Libidu tiež môže uškodiť fajčenie, užívanie drog, nevhodný spánkový režim aj nedostatočné alebo nadmerné cvičenie. Po týchto vyčerpávajúcich príčinách sa teraz určite pýtate, akým spôsobom teda libido zväčšiť? V prípade nezrovnalostí vo vzťahu by ste mali predovšetkým viac komunikovať s partnerom, hovoriť s ním o svojich problémoch, snoch, pocitoch, túžbach a týmto spôsobom si budovať dôveru. Pomáha aj dostatok kvalitného spánku a odpočinku, bylinky vo forme tinktúr alebo čajov, zmiernenie stresu a nenútenie sa do sexu (vyhraďte si naňho čas a skúste experimentovať). V prípade, že ste spozorovali, že za tým môže byť nejaký zdravotný problém, určite sa poraďte so svojím lekárom a nechajte si poradiť od neho.