Škvrny na zuboch? Nemusíte preto prestať piť kávu!

Obvykle netúžime len po zdravých, ale aj bielych a pekných zuboch. Šikovní zubári s nimi dnes dokážu urobiť zázraky, ale častokrát vieme mnohým chybám a problémom aj predchádzať. Ako môžeme napríklad ovplyvniť sfarbenie našich zubov?

Škvrny na zuboch? Nemusíte preto prestať piť kávu!
(zdroj: unsplash.com)

Fajčiari, kávičkári a zle sa stravujúci

Nikto z nás nemá úplne biele zuby. V prvom rade je rozhodujúcim aspektom, ako veľmi budú odskakovať od bielej, odtieň dentínu zdedený od rodičov. Následne však na farbu zubov vplýva aj strava, nápoje či zlozvyky, najmä fajčenie, tiež niektoré užívané lieky a, samozrejme, aj to, ako sa o zuby staráme. Do rizikovej skupiny osôb s tmavším sfarbením zubov patria aj zarytí kávičkári. Samozrejme, zuby sa nežiaduco nezafarbia po vypití pár káv, ale pri častej konzumácii kávy, prípadne pôsobení ďalších negatívnych faktorov, môže byť belosť chrupu ohrozená. Na vine sú predovšetkým kyseliny, ktoré v káve sú a sklovinu zafarbia a vytvoria povlak, čím môžu spôsobiť žltkasté až hnedasté škvrny. Zuby vám vie šetrne vybieliť zubár, no vhodné je myslieť aj na prevenciu. Ste milovník kávy a chcete zároveň chrániť belosť svojho chrupu?

Pravidelne chodievajte na dentálnu hygienu

Aby ste predišli nežiaducemu zafarbeniu zubov, mali by ste predovšetkým dbať na správnu dentálnu hygienu. Mnoho ľudí si myslí, že čistenie zubov je hračka a zároveň si zuby nečistí správne. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú čistenie zubov dvakrát denne aspoň dve minúty. To však stále nehovorí o tom, že čistenie zubov by malo byť predovšetkým kvalitné. Záleží teda aj na správnej technike, ktorú vám vie objasniť zubár, lepšie povedané odborník na dentálnu hygienu. Tú by ste mali absolvovať pravidelne, aby ste sa vyhli nielen tmavšej farbe svojich zubov, ale aj medzizubným kazom či iným zubným ochoreniam vznikajúcim práve z nechceného povlaku na zuboch.

Dávajte si do kávy mlieko

Aj čistenie zubov po káve sa môže zdať ako dobrý spôsob ochrany ich belosti. Má však svoje pravidlá: po zubnej kefke siahnite minimálne 30 minút po šálke kávy. Veľmi kyslé prostredie však v ústnej dutine vytvárajú aj iné potraviny, ako káva. Okamžité čistenie zubov má v takomto prípade nežiaduci vplyv na sklovinu, dôležité je preto počkať. Rizikové je hlavne okamžité čistenie zubov po konzumácii kyslých potravín a nápojov s vysokým obsahom kyselín, ako sú citrusy alebo ovocné šťavy. Ak sa ráno ponáhľate do práce a potrebujete si umyť zuby, tak si po káve aspoň poriadne vypláchnite ústnu dutinu vodou. Samozrejme, nie je pre zuby nič lepšie, ako piť menej kávy – ale pravým kávičkárom je to asi zbytočne hovoriť. Pomôcť ešte môže pridávanie mlieka, ktoré farbu kávy zosvetlí a zníži účinok prírodných zlúčenín obsiahnutých v tomto nápoji, ktoré sa okrem iného môžu podieľať na zafarbení zubov. Dajte si ku káve aj pohár vody – poďakuje sa vám nielen celý organizmus, ktorý nebude dehydrovaný, ale aj vaše zuby. Takéto opláchnutie zubov vodou je vítané tiež po pití ovocných štiav, ktoré sú rovnako bohaté na kyseliny oslabujúce sklovinu.